Fauna a flóra

 

Na Havajských ostrovech lze potkat mnoho endemických druhů rostlin. Vzhledem k izolaci ostrovů od okolního světa a příznivým klimatickým podmínkám se zdejší flóra plně rozvíjela a vytvořila neuvěřitelně hojné království. Ale nejedná se dnes pouze o druhy endemické. Díky kolonizaci ostrova se sem dostávaly i rostliny, které si budoucí obyvatelé ostrova přiváželi. Ty zde potom zdomácněly. Zajímavostí na Havajských ostrovech je právě zde zdomácnělá nenápadná rostlina. Zpočátku keř, v pozdějších letech strom typická spíše pro oblasti Mexika nebo Brazílie.

 

Tepezcohuite strom kůže (Mimosa Tenuiflora)

Tepezcohuite (Mimosa Tenuiflora) stále zelenou trnitou rostlinou. Co do krásy nebudí žádný významný obdiv. Využívaná je především pro své léčivé účinky. Když staří Májové v Mexiku objevili léčivou sílu tohoto stromu, považovali ji za zázrak. Kůru stromu Tepezcohuite využívali k léčbě ran, vředů a popálenin. Mimo jiné tím tlumili bolesti a zamezovali tvorbě jizev. 

Příslušníci kmene boha Juremy využívali hlavně halucinogenní účinky. Neboť extrakt získaný z kořene stromu jim dodával sílu vydržet rituály, které předcházely válečným tažením.  Také jim umožňoval nahlédnout do světa mrtvých.  Tepezcohuite je v Mexiku také nazývám  ,,Jurema Preta“ – černá jurema.

Na léčivé účinky nebylo zapomenuto především díky lidovým tradicím, a proto je možné zázračnou sílu tohoto stromu využívat i v dnešní době. 

 

   

 

 

Více o produktech Tepezcohuite naleznete na www.tepezcohuite.cz